Nasze publikacje

Najnowsze


Dodany przez Bartłomiej | 2017/08/03

Montaż urządzeń elektronicznych
Elektronika w dzisiejszych czasach przeżywa prawdziwy rozkwit.

Wszyscy korzystamy z nowoczesnych gadżetów, często wyposażonych w mikrokontrolery, zarządzające pracą urządzenia. To, co widzimy na zewnątrz, czyli obudowa i panel kontrolny urządzenia, jest jedynie preludium do fantastycznego świata, jaki znajdziemy wewnątrz.

Podstawą każdego urządzenia elektronicznego jest płytka drukowana (PCB), czyli sztywna, izolacyjna płytka z kompozytu, pokryta jedno- lub dwustronnie odpowiednim wzorem miedzianych ścieżek. W bardziej skomplikowanych urządzeniach (smartfonach, komputerach) stosowane są PCB wielowarstwowe.

Sama płytka drukowana to nie wszystko. Do miedzianych ścieżek przytwierdzone są elementy elektroniczne, które połączone w odpowiedni sposób, odpowiadają za funkcjonowanie urządzenia. Stosuje się zasadniczo dwie technologie montażu: montaż SMD / THT, a dominującym sposobem zapewnienia połączenia elektrycznego pomiędzy podzespołami a płytką jest lutowanie. Obecnie używa się najczęściej spoiw lutowniczych bezołowiowych. Są bezpieczne dla środowiska, niemniej zdania na temat ich trwałości są podzielone.

Montaż i produkcja elektroniki odbywa się w dość sterylnych warunkach i jest procesem wysoce zautomatyzowanym. Lutowanie, w zależności od technologii montażu, przeprowadza się albo za pomocą tzw. fali, albo w specjalnym piecu do lutowania rozpływowego.

Podczas lutowania na fali, płytka drukowana z elementami przejeżdża nad wypukłością (falą) lutowia, które pokrywa pola lutownicze i końcówki elementów. W przypadku lutowania rozpływowego, stosowanego w montażu SMD, lutowie jest nałożone na płytkę w formie pasty lutowniczej, która roztapia się pod wpływem wysokiej temperatury w piecu, a następnie zastyga pomiędzy końcówkami elementów a polami lutowniczymi już w formie lutowia (frakcja płynna pasty odparowuje).

Okiem reportera


różne
biznes
informacje