Nasze publikacje

Najnowsze


Dodany przez Jarosław | 2016/07/26

Optymalizacja podatkowa
Nikt nie lubi płacić podatków, tym bardziej, że stanowią olbrzymie obciążenie dla prowadzonej działalności.

Pomocna w ich obniżeniu, a wiec i poprawieniu wyniku finansowego jest optymalizacja podatkowa, czyli działania mające na celu obniżenie podatków, ale zgodnie z prawem.
Aby rozpocząć optymalizację często potrzebne jest zatrudnienie specjalistów znających się nie tylko na prawie podatkowym, ale i potrafiących stworzyć analizę dla firmy w kwestii wydatków, zakupów i możliwości odnalezienia oszczędności. Wiąże się to z kosztami, ale zysk powinien i tak je przerosnąć. Poniżej podane są przykłady kilku możliwych sposobów na optymalizację, jednak jest ich o wiele więcej, a szczegóły znają głównie specjaliści od prawa i księgowości. 
Własna działalność gospodarcza pozwala na płacenie podatku liniowego w wysokości 19 % oraz preferencyjnego ZUS-u.
 
Jednym z rozwiązań pozwalających na obniżenie podatków przez niektóre firmy (zwykle nowe) jest także amortyzacja środków trwałych. Kwota amortyzacji nie może przekroczyć 50 tysięcy euro, ale już samo to pozwala na oszczędność.
Rozliczenie strat podatkowych również jest działaniem pomocnych, choć trzeba pamiętać, by w kolejnych latach wykazywać taki dochód, który pozwoli na odliczenie kwoty straty w całości.
Kwartalne rozliczanie VAT-u również przyczynia się do optymalizacji podatków i pozwala robić zakupy właściwie po cenach netto. Zanim jednak podejmie się decyzję o rozliczaniu VAT-u należy się zastanowić, czy ma to sens, ponieważ jeżeli większość klientów to osoby fizyczne, to może się okazać, że niewiele lub nawet nic zyskamy.
Optymalizacja podatkowa jest często krytykowana przez ekonomistów i specjalistów, ponieważ obniża dochody budżetowe i czasem jest działaniem na granicy prawa. Jednak póki prowadzona księgowość jest zgodna z prawem, póty nie trzeba się obawiać żadnej odpowiedzialności karnej i można ją spokojnie kontynuować

Okiem reportera


finanse
ekonomia
przedsiębiorstwa